התחדשות עירונית

הליבה

מתחם הליבה, הממוקם באזור העיר העתיקה, מתוכנן לעבור תהליך מסיבי של התחדשות עירונית, מתוך אמונה כי מרכז העיר ההיסטורי הוא גם זה שיצעיד אותה קדימה ויהווה את מרכז העיר העתידי של לוד ויהפוך למנוף אסטרטגי להתפתחות העיר כולה.

מיקומו האסטרטגי של מתחם העיר העתיקה הוביל לכך שהאזור נמצא ברמת עדיפות גבוהה מבחינת תכנון והשקעת משאבים בהווה ובעתיד. ניצול המיקום הייחודי של המתחם בתוך העיר יחזק את מעמד מרכז העיר ויהיה בעל השלכות רוחב חיובית לעיר כולה.

ההתחדשות העירונית במתחם מייצגת את גישת עירוב השימושים המתחזקת וכוללת פיתוח כמה ערוצי פעילות במקביל. התכנון במתחם מתבסס הן על חידוש ופיתוח התשתיות, מבני הציבור ופיתוח התיירות והן על ידי חידוש ובניית מבני מגורים משולבי תעסוקה ומסחר, עבור תושבי העיר והדיירים החדשים שיקלטו במתחם.

ברמת המגורים, צפויות להיבנות 5,274 יחידות דיור שיאפשרו לתושבים הקיימים לשדרג את איכות חייהם באופן דרמטי וכן יאפשרו את קליטתן של אוכלוסיות חדשות וחזקות ללב העיר.

ברמת המסחר התכנון מתבסס על פיתוח של מסחר מקומי ייחודי שיביא לידי ביטוי את העושר והמגוון התרבותי של העיר וכן כניסה של רשתות ארציות מוכרות ופופולריות. החנויות במתחם מתכוננת להיות ממוקמות בחזיתות מבני הציבור והמגורים לאורך הרחובות הראשיים. במסגרת התכנית הוקצו 22,000 מ”ר לשטחי מסחר ועוד 33,000 מ”ר לשטחי תעסוקה.

ברמה התיירותית תכנית הליבה מתמקדת בשימור ופיתוח של אוצרות היסטוריים הקיימים במתחם. הפרויקטים המובילים הם הקמת מרכז הפסיפס ופיתוח חאן חילו כמרכז ירידים ואירועי תרבות. שחזור ופיתוח המבנים הנדירים במתחם ישיב אותם למרכז הבמה כנכסים חשובים לתושבים והם יהוו מוקד משיכה לתיירות שתביא לפיתוח כלכלי כלל עירוני.

פיתוח המתחם בכל הרמות יסייע להפוך את העיר העתיקה לאזור המרכזי בעיר, לשנות את הדימוי שדבק באזור עם השנים ולהפוך לקטליזטור כלכלי, חברתי ותרבותי באמצעות שילוב בין שדרוג פיזי לתוכניות חברתיות, סביבתיות ותרבותיות שתופעלנה בו. השילוב בין מרחב ציבורי משודרג לבין הפעלתן המתוכננת של תוכניות חברתיות ותרבותיות במרחב זה, עתיד לייצר עירוב שישפיע לטובה על המוביליות החברתית הפוטנציאלית של הדיירים הוותיקים, לחיזוק הזהות המקומית של דיירים חדשים ולקהילה מלוכדת יותר.

לפרטים נוספים כנסו לאתר “המבואה”

LOD HRG square render
רמת אשכול 1
1 1