התחדשות עירונית

בית הקשתות

לוד היא העיר הראשונה בארץ, שתוביל מודל ייחודי של פרויקט התחדשות עירונית על בסיס מימון ממשלתי ופילנתרופי. כלכלית לוד, זכתה במענק של 24 מיליון ₪. מטעם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ומשרד הבינוי והשיכון, לקידום מתחם ההתחדשות העירונית “בית הקשתות” באמצעות הגשת תפיסת התחדשות עירונית חדשנית.

תפיסה זו כוללת מעטפת חברתית למתחם ולשכונה לאורך כל שנות הקמת הפרויקט ואף לאחר האכלוס, וכן מרכיב של דיור להשכרה ארוכת טווח שיאפשר גם לשוכרים קיימים להישאר במתחם ויאפשר לזוגות צעירים מקהילות הסטודנטים הקיימות בעיר ומכל גוש דן, אלטרנטיבה קהילתית למגורים איכותיים בלב לוד ההיסטורית. להצעה שותפות חברת ״אזורים״ ועמותת ג’ינדאס, אשר זכו במכרזים שפרסמה כלכלית לוד לאיתור שותפים מהעולם היזמי ומהעולם הפילנתרופי.

מתחם בית הקשתות משתרע על כ- 48 דונם. והוא חלק מאזור העיר העתיקה. במתחם קיימים כיום ארבעה מבני מגורים בלבד, בני 16 יחידות דיור כל  אחד וכן שלושה מבנים היסטוריים המיועדים לשימור. שאר השטח פנוי מבינוי ומהווה קרקע מופרית ללא ערכי טבע ומספר מבנים בודדים ללא הסדר.

התכנית כוללת הקמת שכונה חדשה ובה 543 דירות חדשות, 1,080 מ”ר שטחי מסחר ו- 4,675 מ”ר שטחי תעסוקה. התוכנית מנצלת את ייחודיות המתחם בו יש כאמור שטח פנוי נרחב, היוצר כיום תחושה של ריק וחוסר פעילות והופכת את אותה קרקע למתחם בעל מאפייני עירוניות ופעילות ערה תוך שימור המבנים ההיסטוריים.

כל בעלי הדירות הקיימות הם שותפים מלאים בפרויקט ואורגנו בתהליך חברתי מובנה על ידי המנהלת להתחדשות שפועלת בכלכלית לוד באופן המייצג את התפיסה החברתית של השינויים המתוכננים בעיר, ששמה את התושבים במרכז תהליכי ההתחדשות, ונותנת מעטפת שמאפשרת תהליכי מוביליות חברתית לאוכלוסיות ותיקות.

חשוב לדעת כי היזמים במתחם מחויבים להקמת קרן אחזקה לתושבים הוותיקים לתקופה של עשר השנים לאחר אכלוס הפרויקטים החדשים. בנוסף מתקיימת פעילות גיוס תרומות נוספות שיאפשרו להגדיל את אחוז הדירות המיודעות להשכרה לטווח ארוך, מה שיאפשר לתושבים וותיקים רבים יותר מקרב השוכרים להישאר בשכונה. שימור הקהילה הקיימת לצד כניסת תושבים חדשים, עתידה לייצר שילוב בר קיימא בין שתי האוכלוסיות.

השילוב בין מרחב ציבורי משודרג לבין הפעלתן המתוכננת של תוכניות חברתיות ותרבותיות במרחב זה,  עתיד לייצר עירוב שישפיע לטובה על המוביליות החברתית הפוטנציאלית של הדיירים הוותיקים, לחיזוק הזהות המקומית של דיירים חדשים ולקהילה מלוכדת יותר.

תכנית בית הקשתות שמה דגש על שיפור החיבוריות והנגישות בין חלקי השכונה השונים גם מבחינה תחבורתית . במסגרת התכנית מתוכננת יצירת מערכת רחובות חדשה, המתחברת למערך העירוני הקיים. ישנם רחובות שיוארכו בהתאם לצורך (גולומב, העליה, מחנות קפיריסין ועוד) ורחובות שיבוטלו ויהפכו לשבילי הליכה ( גנרל לקרלרק, סג’רה ועוד).

בנוסף מתוכננת  פארק המשלב שבילי הליכה, שבילי רכיבה על אופניים ופינות ישיבה ומחבר בין האתרים הציבוריים וההיסטוריים של המתחם והשכונה המחברים בין כל חלקי השכונה,

על פי התכנון, השטחים הירוקים וחידוש המבנים ההיסטוריים, ישמשו מוקד משיכה לכלל השכונה והעיר. כמו כן, שחזור ופיתוח המבנים הנדירים במתחם ישיב אותם למרכז הבמה כנכסים חשובים לתושבים מוקד משיכה לתיירות שתביא לפיתוח כלכלי.

ניצול המיקום הייחודי של המתחם בתוך העיר יחזק את מעמד מרכז העיר ויהיה בעל השלכות רוחב חיובית לעיר כולה. עתידים למנוע דחיקה ולשמר את הקהילה הקיימת באופן שישמש דוגמה להתחדשות עירונית עבור יתר תושבי העיר.  במקביל, המהפך האטרקטיבי במראה, במצב ובדימוי השכונה ימשוך אוכלוסיות חדשות וחזקות ולקידום ההתחדשות עירונית בכל המרחב.

לפרטים נוספים כנסו לאתר “המבואה”.

הקשתות